Басейнова дирекция Черноморски район

БДЧР - ВАРНА

„Нашата енергия, нашата планета“ е посланието за Деня на Земята

  • На 22 април отбелязваме световната инициатива за 55-и път

На 22 април отбелязваме Деня на Земята с темата „Нашата енергия, нашата планета“. Масовото обединение на хората винаги е било в основата на Деня на Земята и е катализаторът за промяна в начина на мислене, защото когато хората се обединят с обща цел, те могат да преодолеят и най-големите предизвикателства.

Темата на кампанията тази година призовава да се използва максимално потенциалът на възобновяемата енергия, за да се изгради здравословно, устойчиво и справедливо бъдеще за всички хора. Това може да стане възможно чрез преход към възобновяеми енергийни източници  (слънчеви, вятърни, водноелектрически, приливни или геотермални).

Възобновяемата енергия може да бъде мощна сила, обединяваща различни държави, региони и общности, дори когато имат политически и икономически различия. Чистата енергия надхвърля идеологическите граници и може да предизвика хуманитарна революция – за първи път в историята има възможност за предоставяне на практически неограничена енергия на ниска цена за всички.

През тази година инициативата се провежда са 55-и път. Ще участват 192 държави и над един милиард души по света в различни кампании и дейности, посветени на опазването на планетата. В продължение на 55 години Денят на Земята е сред водещите световни кампании в повишаването на осведомеността и предприемането на действия по критично важни екологични теми.

Силата на това движение се крие в неговата масова природа. Това е колективният глас на гражданите, който тласка правителствата и корпорациите да поемат смели ангажименти и да предприемат решителни действия. Като се ангажират с обществени инициативи и правят устойчиви избори в ежедневието си, хората са катализаторите на промяната. Всеки може да стане част от решението да се създаде едно по-чисто, по-справедливо енергийно бъдеще за всички.

22.03.2025 г.

Резултатите от изследването на морските води край Варна потвърждават наличие на нефтопродукти

 

В Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) постъпиха резултати от изследване на водните проби, взети на 31 март 2025 г. И на трите места, от които е извършено пробовземането, е установен видим филм на повърхността на водата и характерен мирис на нефтопродукти. Резултатите и за трите проби показват наличие на нефтопродукти, като най-висока е концентрацията им в района на Трета буна. Стойностите за останалите изследвани вещества са под границите на определяне на методите за изследване, което показва, че не е налице замърсяване с тях.

Предвид че по време на проверката не са установени брегови източници на замърсяване, наличието на нефтопродукти може да се обвърже с морскобазиран източник.

На 31 март са обходени и морски плажове в к.к. „Св. Св. Константин и Елена“, кв. „Аспарухово“; плаж „Карантина“, кв. „Аспарухово“; „Южен плаж“ - северно от вълнолома, както и района на Стария и Новия канал, свързващи Варненското езеро с Черно море. В цитираните райони не е установено видимо замърсяване на морските води и плажните ивици. Не са идентифицирани брегови източници на замърсяване.

След медийни публикации  за наличие на мазутни топчета в района на кв. „Галата“ и местност „Фичоза“, на 1 април е извършена незабавна съвместна проверка с експерти от РИОСВ - Варна. По протежение на плажната ивица на плаж „Черноморец“ са установени наподобяващи нефтопродукти единични парчета. На плаж „Фичоза“ е установен само един малък участък с единични парчета, наподобяващи нефтопродукти. По време на проверката от Регионална лаборатория (РЛ) - Варна към Изпълнителната агенция по околна среда са взети две проби от морски води - една от кв. „Галата“, плаж „Фичоза“, една от местност „Ракитника“ и от плаж „Черноморец-юг“.

БДЧР продължава огледите, включително облитане с дрон, на морското крайбрежие на юг от нос Галата в днешния и следващите дни.

При индикации за замърсяване ще бъдат извършени допълнителни изследвания.

03.04.2025 г.

Текущи дейности по двустранна инициатива SCIRENA II

Проект SCIRENA II се изпълнява в партньорство с Институт за морски изследвания от Норвегия /бенефициент по проекта/, Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Висше Военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ от Бъглария.
Инициативата е продължение на проект SCIRENA Black Sea I, изпълняван в периода 2021-2024.
Период на изпълнение: януари 2024 - април 2025.
В рамките на двустранната инициатива до момента са изпълнени следните дейности:
Откриваща среща между партньорите - април 2024 г.
Работен семинар между партньорите - юни 2024 г.
Проведени са две проучвания в крайбрежната и дълбоководна зона на българската част на Черно море с плавателни съдове на ВВМУ.   

НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“    катер 422 „Асен“

Първата (лятна) експедиция е изпълнена с НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“ в периода 12-19 август 2024. Проведени са изследвания в 18 дълбоководни пункта на дълбочина 70 – 1000 m (4 пунктовете са на дълбочина между 500 и 1000 m).
Втората (есенна) експедиция е изпълнена с катер 422 „Асен“ в периода 7-16 октомври 2024. Проведени са изследвания в 22 крайбрежни пункта (дълбочина на пунктовете до 30-50 m).
Извършени са пробонабирания на замърсители и микроотпадъци в морска биота и седименти, видео записи на дънни местообитания и мегафауна, и облитания на морската повърхност с дрон за наличие на морски отпадъци.
Анализите на пробите се извършват в лабораториите на бенефициента - Института за морски изследвания, Норвегия, а видео записите на морското дъно с подводен апарат с дистанционно управление (Remotely Operated Vehicle, ROV) се обработват съвместно с ВВМУ.

01.04.2025 г.

... За повече информация

БДЧР и РИОСВ- Варна извършиха съвместна проверка за замърсяване на морските води и плажната ивица във Варна

Експерти от Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Варна, извършиха днес съвместна проверка незабавно след постъпили сигнали за замърсяване с нефтопродукти на морските води и плажната ивица в района между Втора и  Трета буна в града.

При проверката е установено замърсяване с нефтопродукти на пясъчната ивица на границата с морето. В някои участъци са установени замърсени с нефтопродукти водорасли, изхвърлени от морето, а в други участъци - образуван слой нефтопродукти, изхвърлен от морето с тъмнокафеникав цвят и характерна миризма. По цялата повърхност на морската вода в крайбрежната зона, както и във вътрешността около буните се наблюдава опалесценция по повърхността на водата. По време на проверката непосредствено срещу обходения район в морето има плавателни съдове, които изчакват на рейд.

При огледа на място не е установен брегови източник на замърсяване с нефтопродукти.

Взети са три проби, които ще се изследват по показатели нефтопродукти, полихлоробифенили, бензен, етилбензен, толуен, стирен. Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени своевременно.

За постъпилите сигнали и установеното по време на съвместната проверка е уведомен директорът на Морска администрация – Варна, за предприемане на действия по компетентност за установяване на потенциалните източници на замърсяването.

На концесионера на замърсените морски плажове са дадени предписания за почистване, а за неохраняемия морски плаж е сезиран областният управител на Варна за предприемане на необходимите действия.

31.03.2025 г.

В ученическия конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на първи етап

В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна. Конкурсът се организира от Министерството на здравеопазването в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора, а Министерството на околната среда и водите е партньор на провеждането на конкурса.

Целта на дългогодишната инициатива е превенция на поведенческите и рискови за здравето фактори, свързани с нездравословното хранене, ниската физическа активност, употребата на алкохол и тютюнопушенето.

Според регламента допуснатите 88 проекта в категорията от 1-ви до 4-ти клас са класирани 23 проекта, от 5-ти до 7-ми клас – 29 проекта, и от 8-ми до 12-ти клас – 36 проекта.

Освен МОСВ партньор в провеждането на конкурса са Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта, Министерството на културата, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалният офис на Световната здравна организация в България, Българският младежки Червен кръст и Националният център по обществено здраве и анализи. 

Проекти, допуснати до участие във втора фаза на конкурса, можете да намерите в прикачените файлове.

Проекти I фаза - първа възрастова група

Проекти I фаза - втора възрастова група

Проекти I фаза - трета възрастова група

26.03.2025 г.

Продължава мониторингът на морските води по повод военните действия на територията на Република Украйна

Днес директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район" инж. Явор Димитров и експерти на БД “Черноморски район” извършиха пробовземане от морските води в района на Дуранкулак, Шабла и Калиакра заедно с експерти от Регионална лаборатория (РЛ) – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда. Пробите ще бъдат изследвани по показатели полихлорирани бифенили, нефтопродукти, метали, пестициди и радионуклиди.

Наблюденията на морските води по повод военните действия на територията на Република Украйна стартираха през юни 2022 г. Целта им е проследяване на актуалното състояние на морските води и свързаните с него тенденции, както и ранното откриване на потенциални замърсявания, които биха могли да окажат влияние върху морската среда. Данните от тези изследвания са от ключово значение за изготвянето на дългосрочни прогнози за опазване на Черно море.

Проведените до момента изследвания не показват замърсяване на морските води с изследваните вещества. Инж. Явор Димитров подчерта, че продължаващият мониторинг е от съществено значение за своевременното установяване на евентуални промени в състоянието на водите и прилагането на подходящи мерки за опазване на морската среда. Освен това редовният мониторинг предоставя възможност за създаване на база данни за дългосрочно проследяване на измененията в морската среда.

Резултатите от изпитване на пробите, взети на 21.03.2025 г., ще бъдат оповестени своевременно на официалния сайт на БДЧР.

 

21.03.2025 г.

... За повече информация

страница 1 от 117

    1 2 3 4 5 6 7 8 9    По-стари >>>


Геоинформационна система за управление на водите и докладване

Зелен телефон:0886 406 816. Предприети действия

Оперативна програма Околна среда

Финансов механизъм на европейското икономическо пространство

Портал за отворени данни