РИОСВ – Варна и Басейнова дирекция „Черноморски район” отбелязаха със съвместни инициативи Европейската седмица на мобилността – 16-22 септември, която тази година се провежда под мотото „Пестене на енергия“. То насочва вниманието на обществото към този особено важен проблем – намаляване на потреблението на енергия за градска мобилност. В рамките на кампанията експерти от двете институции посетиха ЧДГ „Мечтатели“ и ЧОУ „Феникс 2020“, гр. Варна. Децата и учениците от двете учебни заведения си припомниха алтернативните видове превозни средства и как да пресичат безопасно. Обсъдиха се също ползите от споделения транспорт и някои от мерките за постигане на устойчива градска мобилност.
Всички участници в проведените инициативи получиха грамоти и предметни награди.
Европейската седмица на мобилността е водещата кампания на Европейската комисия за повишаване на осведомеността относно устойчивата градска мобилност. Насърчава промените в поведението в полза на активната мобилност, обществения транспорт и други чисти, интелигентни транспортни решения. Цели да поощри органите на местното управление, училища, неправителствени и бизнес организации да популяризират в обществото екосъобразното придвижване.
21.09.2023 г.
За осма година Европейската мрежа на службите на пътна полиция ROADPOL организира инициативата Дни на безопасност на пътя в периода 16-22 септември 2023г. Събитието е с мото „Остани жив, пази живота“ и се провежда под патронажа на Министерство на вътрешните работи (МВР). Фокусът на инициативата е 20 септември –Ден без загинали на пътя.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ апелира за поне ден без загинали на пътя при пътнотранспортни произшествия.
Идеята на инициативата ROADPOL е да насърчи всички участници в движението по пътищата да се замислят за опасностите, с които се сблъскват, и за това как сами могат да допринесат за намаляването на рисковете на пътя. Крайната цел е в дните преди 22 септември, а и след това в България да няма загинали при пътни инциденти.
Нека бъдем отговорни и с личния си пример допринасяме за безопасно шофиране и движение по пътищата, спазвайки правилата!
Повече информация за кампанията може прочетете тук
20.09.2023 г.
Повече от 50 души, служители на Басейнова дирекция “Черноморски район” и РИОСВ-Варна, се включиха днес, заедно със заместник-министъра на околната среда и водите Петър Димитров, в кампанията “Да изчистим България заедно”. Доброволците от двете институции, дори с някои от децата им,почистиха плажната ивица при р. Камчия, като събраха сериозно количество отпадъци с битов характер. МОСВ и неговите регионални структури са основен партньор на националната кампания “Да изчистим България заедно” за 11-та поредна година, като тази година чистим под надслов "Готови сме!".
16.09.2023 г.
Министерството на околната среда и водите се включи в антикризисните действия на българските институции. Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) активира своето оперативно звено и следи за състоянието на водните течения. Особено внимание се обръща на водите, излизащи от двата общински микроязовира в община Царево. Следи се с повишено внимание оттока на река Велека.
„Служителите на БДЧР са на разположение за извършване на проверки. РИОСВ Бургас ще извърши проверка на прекъснатата канализация за отпадъчни води и градската пречиствателна станция на Царево.“, каза заместник-министър Петър Димитров, който се включи в предварителния обход на мястото на пораженията в Царево, заедно с директора на басейновата дирекция Явор Димитров.
След като хидро-метеорологичните условия позволят и се възстанови транспортният достъп до населените места, БДЧР ще извърши мониторинг на питейните водоизточници в района, както и пробонабирания от морски и речни води за оценка на състоянието на водните обекти.
Климатичните промени означават по-висок риск от екстремни явления. В бъдеще могат да се очакват и по-сериозни и по-чести валежи. Това каза за Нова телевизия министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
Според него в България не се финансират достатъчно научните изследвания. "За да бъдат развити проучванията, трябва да бъдат осигурени по-добре финансово. Плановете за управление на риска от наводнения се съставят въз основата на модели, които трябва да се усъвършенстват. В конкретни територии, като Царево, трябва да се вкарат нови данни в математическия модел, за да бъде процесът по-адекватен. Трябва да се вземат предвид максимално дълги исторически периоди статистически, както и климатичните промени да бъдат включени като определящ фактор.", коментира министърът.
06.09.2023 г.
На 22 август 2023 г., в Националният прес-клуб на БТА във Варна беше проведен форум за състоянието на Черно море. В събитието участваха министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, инж. Явор Димитров - директор на Басейнова дирекция „Черноморски район“, директора на Регионалната инспекция по околна среда и води - Ерджан Себайтин, директора на Института по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН доц. д-р Николай Вълчев и учени от звеното.
Министър Юлиян Попов подчерта, че Черно море е уникална екосистема, но за да я опазваме адекватно, трябва да имаме обобщена и актуална информация.
Екип от учени към Института по океанология представиха данни за състоянието на околната среда в Черно море и пред българския бряг - част от доклада за оценка на състоянието на морската околна среда, в съответствие с Рамковата директива за водите. Министърът се ангажира при получаване на подобни изследвания, Министерството на околната среда и водите да предоставя публичност и да развива политиките си на тази основа.
Относно замърсяването на морето от взривения в Украйна язовир „Нова Каховка“, министър Юлиян Попов категорично посочи, че такова няма, което потвърди и директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район". Инж. Явор Димитров подчерта, че получените до момента резултати за всички изследвани пунктове сочат, че не е налице замърсяване на морските води с посочените в плана за мониторинг вещества (за които са налични норми). По показателите за които липсват норми се следи тенденцията свързана с изменението на концентрацията/активността.
При визитата си във Варна министър Юлиян Попов посети Басейнова дирекция Черноморски район“, където проведе среща с експертите от дирекцията. Сред темите беше обсъдена повишената обществена чувствителност към качеството на живот и чиста околна среда.
24.08.2023 г.
Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов днес взе участие в работна среща в района на Шабла и Дуранкулак. В срещата участваха кметът на Дуранкулак Веселин Йорданов и на Шабла Мариян Жечев, директорът на Института по океанология Николай Вълчев, Иван Начев от групата „Приятели на Дуранкулак“, както и зам.-министър Петър Димитров, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна Явор Димитров и експерти от РИОСВ-Варна.
По време на обиколката в района министър Попов посети дюнни природни местообитания, понтосарматски степи, защитените местности Шабленско и Дуранкулашко езеро, Резервата „Калиакра“ и Поддържания резерват „Балтата“. Кметовете и експертите запознаха министъра с основните екологични проблеми в региона, както и с необходимостта от актуализиране на плановете за управление на защитените територии.
11.08.2023 г.
страница 8 от 211