Басейнова дирекция Черноморски район

Актуални новини

Морска стратегия за опазване на околната среда в морските води на Република България 2022 - 2027 г.
План за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление 2022 - 2027 г.
Срокът за регистрация на водовземните съоръжения съгласно § 41 на ПЗР на ЗИД на ЗООС е удължен до 28 ноември 2025г. тук

План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 - 2027 г.          

Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 – 2027 и национална програма за изпълнението му, приет с Решение №944/29.12.2023 г. на Министерски съвет.

 


 

Проверка по сигнал за струпване на рибни пасажи в района на пристанището в град Несебър, в Черно море

На 26.02.2025 г. БДЧР се самосезира след медийни публикации за струпване в района на пристанището в град Несебър, голямо количество живи рибни екземпляри, които се предполага, че са от семейство кефалови, вид - илария и дребна платерина. Същият ден е извършена проверка, по време на която са взети проби, които ще бъдат изследвани по показатели: разтворен кислород, наситеност с кислород, БПК5, азот - амониев, нитритен, нитратен и ортофосфати като фосфор. Резултатите от изследванията ще бъдат своевременно публикувани на официалната страница на БДЧР.

През годините явлението е наблюдавано и на други места. Вероятна причина е  чувствителността на кефаловите риби към температурните амплитуди, а не замърсяване на водата или липса на кислород.

27.02.2025 г.

График и работна програма за актуализацията на ПУРБ

Консултации с обществеността по Плана за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление за периода 2028-2033 г.

Стартира процесът по актуализация на Плана за управление на речните басейни в Черноморски район (ПУРБ).  Графикът и Работната програма за разработване на ПУРБ за периода 2028 - 2033 г. са публикувани на 21.02.2025 г. за консултация с обществеността на интернет страницата на Басейнова дирекция „Черноморски район“ и МОСВ.

Графикът и Работната програма за разработването на ПУРБ 2028 - 2033 г. за Черноморски район може да намерите тук.

Консултацията ще продължи 6 месеца – до 21.08.2025 г., в който период може да предоставите писмени становища и предложения по публикуваните документи.

Информация за начина на предоставяне на становища може да намерите тук.

21.02.2025 г.

Резултати от изследване на водите по сигнал за замърсяване на водите в района на Морска гара, Варна

Резултатите от изследванията на водите, по повод сигнала за замърсяване в района на морска гара – Варна на 29.01.2025 г., показват концентрация на трибутилкалаени съединения, близка до стандарта за качество – стойност 0,0013±0,0002 µg/l при стандарт за качество 0,0015 µg/l. Посоченото вещество се въвежда във водите от корабоплаване и дейности по бластиране на кораби. Останалите изследвани показатели (рН, мед, цинк, олово, кадмий, хром, арсен, никел, алуминий) са под съответните стандарти за качество.

БДЧР ще изпрати резултатите от изследванията до съответните компетентни органи.

10.02.2025 г.

Министерството на околната среда и водите за 17-а поредна година е партньор на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“

Министерството на здравеопазването обявява XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“, който се провежда в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора. Целта му е превенцията на поведенческите и рискови за здравето фактори, свързани с нездравословното хранене, ниската физическа активност, употребата с алкохол и тютюнопушенето.

Партньори на конкурса са Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Министерството на образованието и науката (МОН), Министерството на младежта и спорта (ММС), Министерството на културата (МК), Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), Регионалния офис на Световната Здравна Организация в България (РОСЗОБ) и Българският младежки Червен кръст (БМЧК).

Конкурсът започва през януари и ще продължи до октомври 2025 г., като се провежда в три възрастови категории:  I - IV клас; V - VII клас и VIII - XII клас. Право на участие имат паралелки или випуски от ученици от 1-и до 12-и клас от цялата страна. В проектите могат да участват учители на една или повече паралелки, независимо дали са от един и същи випуск.

Конкурсът ще протече в две фази:

Първа фаза: до 15 март 2025 г. участниците изпращат в Министерство на здравеопазването проекти в областта на превенцията на поведенческите и рискови за здравето фактори.

Втора фаза: от 1 април до 30 септември 2025 г. участниците изпълняват и отчитат дейности, разписани в проектите.

Експертна комисия, съставена от представители на Министерството на здравеопазването и на институциите и организациите – партньори на МЗ в инициативата, ще извърши класирането на участниците след 5 октомври 2025 г. Официалното награждаване на победителите ще се проведе през октомври 2025 г.

Пълна информация за регламента на Конкурса – условия за кандидатстване, изисквания към съдържанието на проектите, критерии за оценка, етапи на оценяване и награди за победителите, може да намерите в прикачените файлове.

Както всяка година, така и през 2025 г. регионалните здравни инспекции, регионалните управления на образованието и регионалните инспекции по околната среда и водите са в готовност да окажат съдействие на участниците.

Регламент на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“ 2025г.

Формуляр за кандидатстване „I фаза“

Формуляр за отчитане „II фаза“

31.01.2025 г.

Проверка по сигнал за замърсяване на водите в района на Морска гара, Варна

На 29.01.2025 г. в БДЧР е получен сигнал за замърсяване на водите в района на Морска гара- гр. Варна. Същият ден е извършена проверка на място, като е установено наличие на петна по повърхността на морските води в ограничен район. Взети са проби, които ще бъдат изследвани по показатели рН, мед, цинк, олово, кадмий, хром, арсен, никел, алуминий, трибутилкалаени съединения.

При получаване, резултатите от изследванията ще бъдат своевременно публикувани.

29.01.2025 г.

Няма замърсяване на морските води след разлива в Керченския проток

Няма замърсяване на морските води след петролния разлив в Керченския проток. Това показват резултатите на пробите, взети в края на декември от Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна и Регионална лаборатория – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда.

Във водата не е открито замърсяване, включително и с нефт и нефтопродукти. Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) продължава наблюдението на състоянието на морските води.

Показателите на изследването включват нефтопродукти, тежки метали и пестициди, както и разтворен кислород, PH, соленост, температура на водата. Пробонабирането беше направено в района на Дуранкулак – в близост до рибарското пристанище и къмпинг „Космос“, както и в района на Шабла и Калиакра. Според резултатите няма замърсяване по нито един от изследваните показатели.

13.01.2025 г.

Декларации по чл. 194б от Закона за водите

ВАЖНО

Няма промяна в единичния размер на таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване и в образците на декларациите по чл. 194б от Закона за водите.

Басейнова дирекция „Черноморски район“ информира титулярите на разрешителни, издадени по реда на Закона за водите, че срокът за подаване на декларации по чл. 194б е до 31 януари 2025 година. Титулярите на разрешителни сами определят и декларират дължимите такси за 2024 г. Образците на декларации са публикувани на официалната интернет страница на БДЧР, в раздел „Административни услуги - Такси“.
При декларирането на размера следва да се вземат предвид стойностите на таксите от 01.01. 2021 година, които са посочени в Тарифа за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване, в сила от 1.01.2017г. Титуляри с повече от едно разрешително, следва да подадат отделна декларация за всяко разрешително.

Напомняме, че с измененията в чл. 194б от Закона за водите, публикувани в
Държавен вестник бр. 98/27.11.2018 г., Басейновите дирекции нямат задължението да уведомяват писмено титулярите на разрешителни за размера на дължимата такса.

На официалната страница на БДЧР е публикуван Регистър с корекционни коефициенти за изчисляване на такси при заустване на отпадъчни води, с данни към 31.12.2024 г., необходим за определяне и деклариране на дължимата такса за заустване.

Заплащането на дължимата такса следва да се извърши до 15 февруари 2025 г., по банков път или чрез ПОС-терминално устройство. След тази дата се дължат законни лихви за забавяне.

Всички такси, глоби и други постъпления по чл. 194, ал. 1, т. 1-3 от Закона за водите се превеждат:

  • по банков път на сметка: IBAN: BG48 STSA 9300 3131 7388 01, BIC STSABGSF, „БАНКА ДСК“ ЕАД
  • чрез ПОС-терминално устройство в касата на БДЧР на адрес: гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ № 33

Срокът за подаване на доклади по чл. 48, ал. 1, т. 12 от ЗВ е 31 март 2025 г.

10.01.2025 г.

Извършено пробовземане на 20.12.2024 г. от морските води по повод разлива на нефтопродукти в Керченския проток

Днес министърът на околната среда и водите  инж. Петър Димитров, директорът на БД "Черноморски район" инж. Явор Димитров и експерти от Регионална лаборатория - Варна извършиха проверка и пробовземане от морските води от района на Дуранкулак, в близост до рибарското пристанище и къмпинг „Космос“, с цел проследяване на актуалното състояние след петролния разлив в Керченския проток.
Проби от морските води бяха взети и от района на Шабла и Калиакра. Те ще бъдат изследвани по показатели нефтопродукти, метали и пестициди. Резултатите ще бъдат оповестени своевременно.

20.12.2024 г.

Пробовземане от морските води по повод разлива на нефтопродукти в Керченския проток

Във връзка с авариралите в Керченския проток петролни танкери, на 20.12.2024 г. Министърът на околната среда и водите, БДЧР и РЛ-Варна ще извършат проверка и пробовземане от морските води от района на Дуранкулак, в близост до рибарското пристанище и къмпинг „Космос“.

Проби от морските води ще бъдат взети и от района на Шабла и Калиакра.

19.12.2024 г.

МОСВ следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток

  • Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води

Министерството на околната среда и водите следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток. Министърът на околната среда и водите е в контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. МОСВ е поискало информация също от Турция и Грузия.

В резултат на силна морска буря вчера в Керченския проток е настъпила катастрофа на два танкера, единият от които вече е потънал. Танкерите са руски и до момента руската страна не е съобщила какво количество петролни продукти е попаднало в морето, но може да се предполага на база на вместимостта на танкерите, че става дума за разлив на няколко хиляди тона петролни продукти.

Инцидентът е подобен на този от ноември 2007 г., когато в пролива потъват няколко танкера и се разливат незабавно след инцидента 1 300 тона нефт, а сумарно над 8 000 тона.

Части от петролното замърсяване, които попаднат във вътрешността на Черно море, вероятно ще останат в циркулационни вихри. Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие.

Басейнова дирекция „Черноморски район“ изпълнява регулярен мониторинг на морските води от началото на войната в Украйна и след инцидента в Нова Каховка до момента, включително за нефт и нефтопродукти, като при необходимост ще бъде извършено извънредно изследване.

Учени от НИМХ следят постъпващата информация (в това число сателитни изображения) и имат готовност за използване на компютърни числени модели за прогнозиране на разпространение на петролни разливи.

МОСВ ще информира обществеността във всеки следващ момент при постъпване на нова информация по случая.

16.12.2024 г.

страница 1 от 82

    1 2 3 4 5 6 7 8 9    По-стари >>>