Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 – 2027 и национална програма за изпълнението му, приет с Решение №944/29.12.2023 г. на Министерски съвет.
Резултатите от пробите, взети от морските води на 27.06.2023 г. по сигнал за умряла риба в района на плаж „Иканталъка II“, къмпинг „Св. Георги“, отчитат минимални отклонения по няколко показателя - разтворен кислород, наситеност с кислород, азот амониев и ортофосфати като фосфор.
В пробите от морски води в района на плаж Тузлата са установени превишения по показател ортофосфати като фосфор. Всички останали изследвани показатели - БПК5, нитрити, метали, съответстват на нормите за добро състояние на крайбрежните води.
10.07.2023 г.
На 27 юни в РИОСВ-Варна постъпиха няколко сигнала от граждани за умряла риба на брега и в морската вода в района на къмпинг „Свети Георги“, местност „Иканталъка“, между гр. Каварна и гр. Балчик. Експерти от екоинспекцията организираха незабавна съвместна проверка с представители на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионалната лаборатория към Изпълнителна агенция по околна среда във Варна.
При проверката е извършен обход по протежението на плаж „Иканталъка II“, включително на плажа при къмпинг „Св. Георги“ и плаж „Херос“, в землището на с. Топола. Установено е струпване на мъртви рибни екземпляри от видовете попче, морска мишка, малки пясъчни рачета и други. Същите са с размери около 3-4 см. Във водата се наблюдава както умряла, така и жива риба.
От РИОСВ-Варна не са установени брегови източници на замърсяване или опалесценция по повърхността на морската вода, която е бистра с наличие на водорасли без неприятен мирис.
По заявка на БДЧР са взети водни проби от два пункта – плаж „Иканталъка II“ при къмпинг „Св. Георги“ и от плаж „Тузлата“. Резултатите ще бъдат оповестени след приключване на анализите на водните проби. По информация на сигналоподателя, както и спасители присъстващи на плажа, налице е рязко понижение на температурата на морската вода.
28.06.2023 г.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна.
Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента.
Днес, 27 юни 2023 г., Басейнова дирекция „Черноморски район“ извърши пробонабиране от три пункта във вътрешните морски води пред Дуранкулак, Шабла и Калиакра. От взетите от тези пунктове проби дирекцията разполага с поредица от данни във връзка с проследяване на морските води, започнало през юни 2022 г. Следят се същите показатели, както в бреговите пунктове (метали, нефтопродукти, радионуклиди, пестициди и др.). Пунктовете са разположени в морски води на около 1-1,5 км от брега. Два от трите пункта съвпадат с пунктове от националния мониторинг за морски води, което позволява да се проследи история на анализите назад в годините. Първите резултати от изследванията се очакват в рамките на 10 дни.
Преобладаващият в последните дни южен вятър потиска и насочва водите на реките Днепър, Днестър и Дунав – под и над делтата на река Дунав, в северно направление. От своя страна водата на река Дунав също потиска и насочва водите на другите две реки в северно направление. По този начин се забавя достигането на Днепровските води до териториалните води на България.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителната агенция по околна среда следят ежеседмично състоянието на черноморските води в три допълнителни пункта в бреговата зона, които бяха определени в отговор на нововъзникналата ситуация – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг.
На 26 юни излязоха и резултатите от изследване на пробите, взети на 19.06.2023 г. в българската акватория на Черно море.
27.06.2023 г.
Министерството на околната среда и водите осигурява пълно проследяване на възможни екологични щети в българската акватория на Черно море, след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна.
Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов възложи още на 8 юни засилен мониторинг на крайбрежните морски води на Басейнова дирекция „Черноморски регион“ (БДЧР) – Варна и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), който се провежда в три пункта в крайбрежните морски води - Дуранкулак, Шабла и Калиакра. В отговор на нововъзникналата ситуация МОСВ определи допълнително още три пункта за мониторинг, разположени в бреговата зона.
Местоположението на пунктовете е съобразено с възможностите за достъп по море, посоката на доминиращите течения и наличните за района батиметрични данни. Следи се потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда вследствие на военните действия. Проследява се за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий.
Към извършвания до момента мониторинг са включени и допълнителни показатели (пестициди и др.), за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели.
Мониторингът се извършва веднъж седмично в бреговите пунктове. Честотата на пробовземане е достатъчна, за да бъде направена обективна оценка за моментното състояние на морските води. Резултатите ще бъдат своевременно предоставени на компетентните органи, съобразно необходимото време за анализ на определените показатели в пунктовете.
Към момента няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море.
15.06.2023 г.
Басейнова дирекция „Черноморски район“, в качеството на бенефициент по проект BGENVIRONMENT-2.004-0001-C01 SCience and Information towards Regional ENvironmental Action for the Black Sea (SCIRENA- Black Sea), финансиран по програма "Опазване на околната среда и климатични промени" на ФМ на ЕИП 2014-2021, има удоволствието да Ви покани на откриваща среща и тематични обучения, които ще бъдат проведени на 12 и 13.06.2023 г. в хибриден формат - присъствено, и дистанционно в електронна среда.
12.06.2023
... За повече информация
МОСВ засилва мониторинга на крайбрежните морски води във връзка с разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна. Разпореждане за това издаде министърът на околната среда и водите Юлиян Попов към Басейнова дирекция „Черноморски регион“ (БДЧР) – Варна и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). В извършвания към момента мониторинг се включват допълнителни показатели, за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море.
От юни 2022 г. във връзка с военните действия на територията на Украйна до момента БДЧР и ИАОС провеждат мониторинг в три пункта в крайбрежните морски води - Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Местоположението на пунктовете е съобразено с възможностите за достъп по море, посоката на доминиращите течения и наличните за района батиметрични данни. Следи се потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда от вследствие на военните действия. Проследява се за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели.
09.06.2023 г.
Световният ден на околната среда, отбелязван всяка година на 5 юни е сред международни дни за действия, насочени към опазване на околната среда.
Денят на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнал в най-голямата глобална платформа за популяризиране на действия свързани с опазването на околната среда и с милиони хора от цял свят, ангажирани да защитят планетата.
Темата на Световния ден на околната среда тази година ще се съсредоточи върху решенията за замърсяването с пластмаса в рамките на кампанията #BeatPlasticPollution. Денят е напомняне, че действията на хората по отношение на замърсяването с пластмаса имат значение. Стъпките, които правителствата и бизнеса предприемат за справяне със замърсяването с пластмаса, са следствие от това действие. Време е да ускорим и прехода към кръгова икономика. Време е да победим замърсяването с пластмаса.
05.06.2023 г.
Четиридесет и един проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна са класирани в първа фаза на XV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето”. Конкурсът се организира от Министерството на здравеопазването в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалния офис на Световната здравна организация в България, Българския младежки Червен кръст и Националния център по обществено здраве и анализи.
Националният ученически конкурс „Посланици на здравето“ е една от инициативите на Министерството на здравеопазването в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора.
02.06.2023 г.
На 17 май експерти от двете институции бяха гости на тържество и концерт, изнесени от децата от ДГ „Звездичка“, гр. Варна. Младите природолюбители засадиха дръвче в двора на градината. Малчуганите получиха и информационни материали, разясняващи целите и функциите на мрежата от защитени зони „НАТУРА 2000“.
19.05.2023г.
На 13.05.2023 г. (събота) експерти от БДЧР и представители на община Поморие извършиха проверка по сигнал, за замърсяване с мазут на морски плажове в района на градовете Черноморец и Поморие, обл. Бургас.
Извършен е обход на крайбрежните морски ивици, при който е констатирано, че по сухата част на плажната ивица са налични водорасли и полепнали по тях тъмни малки топчета от лепкава субстанция.
15.05.2023 г.
... За повече информациястраница 7 от 110