Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 – 2027 и национална програма за изпълнението му, приет с Решение №944/29.12.2023 г. на Министерски съвет.
БДЧР отбеляза 28-та годишнина на Международния ден на Черно море с разнообразни инициативи. За поредна година бяха осигурени награди за победителите в националния конкурс „Морето не е за една ваканция“, гр. Бургас. Наградени бяха победителите в раздел „Фотография“ в две възрастови групи - 5-7 клас и 8-12 клас. Заслужените награди на всички победители в трите категории бяха връчени чрез ОДК - Бургас.
В рамките на Деня на отворените врати БДЧР беше посетена от малчуганите от ДГ „Ян Бибиян“, гр. Варна, които със стихотворения и ръчно създадени морски обитатели оцветиха празника.
Съвместно с РИОСВ-Варна бяха проведени редица образователни срещи с деца от гр. Варна, като децата от ДГ „Чайка“, група „Маргаритка“ убедително показаха, че знаят как да запазят морето чисто и показаха знания за морските обитатели. Учениците на СОУ „Димчо Дебелянов“ участваха в състезание на тема „ Аз обичам морето“. Второкласниците от ОУ „Стоян Михайловски“ под наслов „Варна, морето и неговите обитатели“ се включиха активно в проведения открит урок. Всички участници бяха поздравени с предметни награди и грамоти.
БДЧР отбеляза Деня на Черно море съвместно с Висше Военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“. В рамките на организираната от Военноморската академия научна конференция „Море“, БДЧР представи проект „Познания и информация по отношение на регионални дейности за опазване на околната среда на Черно море“ (SCIRENA Black Sea I), приключил през април т.г., както и текущо изпълняваната двустранна инициатива SCIRENA II „Диагностичен анализ на морската околна среда по отношение на военните действия на територията на Република България“ в партньорство с Институт за морски изследвания, Норвегия и Висше Военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ (ВВМУ).
Двата проекта се изпълняват с финансовата подкрепа на Програма „Опазване на околната среда и изменение на климата“, BG-ОКОЛНА СРЕДА-2.004, по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (EEA FM) 2014-2021. Приоритет: Морски води и Фонд за двустранни отношения.
По време на конференцията беше демонстрирани в реално време и пробовземания от морски води във връзка с регулярно провеждания мониторинг на морската околна среда в района на с. Кранево по повод аварийната ситуация с ПСОВ Албена през изминалия летен сезон, както и проследяване на състоянието на морските води в териториалното море на страната.
01.11.2024 г.
... За повече информацияБасейнова дирекция „Черноморски район“ публикува за консултации Доклад за екологична оценка (ДЕО) на проекта на План за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление 2022-2027 г. - тук
22.10.2024 г.
Унгарското правителство организира международен фотоконкурс за ученици от държави членки на Европейския съюз. Темата на конкурса е: “Представяне на разнообразната макробезгръбначна фауна на европейските водни течения и видовете птици, които се хранят с тях, чрез индивидуални снимки под и над водата“.
Конкурсът включва две категории – за 12-15 годишни и за 16-18 годишни.
Конкурсът е отворен за едно участие от държава членка във всяка категория и с по една цифрова снимка, създадена от самия кандидат, с минимална резолюция 6 мегапиксела във формат JPD. Снимката може да бъде изпратена на електронен адрес: kkgfat@em.gov.hu , до 15 октомври 2024 г. Името на файла на изпратените изображения, трябва да включва името и възрастта на автора, представената държава членка и заглавието на изображението.
Резултатите от конкурса ще бъдат обявени в Брюксел във връзка със заседанието на Съвета по околна среда през месец декември 2024 г.
08.10.2024 г.
На 19.09.2024 г. е извършена контролна проверката от експерти на БДЧР, при която е констатирано струпване на количества отпадъци от смесен произход. Водите в дерето са с кафеникав цвят, с особен мирис и без опалесценция.
Извършено е пробонабиране от дере, вливащо се в Белославско езеро. Резултатите от изпитване потвърждават умерения екологичен потенциал на водното тяло. Констатираните несъответствия с нормите за добро състояние могат да се обвържат със замърсяване, вследствие на обилните валежи - привнесена кал и отпадъци, както и преливане на отпадъчни води от компрометираните (затлачени) ревизионни шахти по канализационната мрежа на града.
03.10.2024 г.
Басейнова Дирекция „Черноморски район” и РИОСВ- Варна отбелязаха със съвместни инициативи Европейската седмица на мобилността – 16-22 септември, която тази година се провежда под мотото „Споделено пространство за всички“. Темата поставя акцент върху факта, че над 70 % от европейците живеят в градски райони, но същевременно в доста градове се усеща недостиг на обществени пространства – места с достатъчно пространства за всички хора, видове транспорт и дейности, които предлагат повече социална справедливост, безопасност на пътя, по-малко шум, по-малко замърсяване на въздуха и по-добро качество на живота.
В рамките на кампанията експерти от двете институции изнесоха беседи и участваха в спортни състезания, проведени с деца от ЧДГ „Мечтатели“, ДГ №33 „Делфинче“ и ДГ№ 37 „Пламъче“.
Всички участници в проведените инициативи бяха наградени.
20.09.2024 г.
Министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров и директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) инж. Явор Димитров посетиха Белослав, където е обявено частично бедствено положение след обилните валежи в района.
Градът попада в район със значителен потенциален риск от наводнение с наименование „Провадийска р. – от гр. Провадия до гр. Варна“. Районът е определен с риск за дъждовно-поройно наводнение и се залива при моделирани сценарии, в които са посочени периоди на повторяемост от 20, 100 и 1000 години.
Министър Димитров, директорът на БДЧР Явор Димитров и експерти провериха изпълнението на действията по почистване и възстановяване на засегнатите от обилните валежи места на територията на общината. Огледът показа, че се взимат необходимите мерки за преодоляване на негативните последици от наводнението в района на Белослав.
13.09.2024 г.
Напомняме на гражданите, собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи и др., които не са регистрирани до 27.11.2018 г., че трябва да регистрират съоръженията до 28 ноември 2025 г., разположени в собствения им имот и попадащи в териториалния обхват на Басейновата дирекция „Черноморски район“.
Водовземните съоръжения, които не са регистрирани в този срок не могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация.
Редът за регистрация на кладенци за граждани е:
Собствениците на водовземни съоръжения – кладенци за задоволяване на собствените потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания трябва да подадат заявление за вписване в регистъра / формуляр „Заявление РГ2“, може да се изтегли от интернет страницата на БДЧР "www.bsbd.bg", което съдържа:
Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности НЕ СЕ ЗАПЛАЩА.
Тази регистрация се отнася за кладенците в имоти разположени в границите на населените места и селищните образувания собственост на физически лица, водата от които се ползва за домакински цели, както и за водопой на животни и за поливане в границите на собствения имот. Ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци. Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.
Можете да подадете документи по следния начин:
- гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ №33;
- гр. Бургас, ул. „Филип Кутев“ №13;
- гр. Шумен, ул. „Кирил и Методий“ №34;
Министърът на околната среда и водите Петър Димитров участва днес в съвместна проверка за нерегламентирано къмпингуване и паркиране на автомобили върху дюни на морски плаж Крапец-Север, организирана по негова инициатива. В проверката се включиха представители на РИОСВ - Варна, БД „Черноморски район“, Областна администрация - Добрич, Община Шабла, РУ Шабла към МВР – Добрич и служители от сектор „Престъпления против околната среда“, отдел „Икономическа полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“.
Беше извършен обход на морски плаж Крапец-Север, който попада в две защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“ – Защитена зона за опазване на дивите птици BG0002050 „Дуранкулашко езеро” и Защитена зона за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна BG0000154 „Езеро Дуранкулак“.
В хода на проверката на място са установени нарушители, на които от експерти на РИОСВ - Варна са съставени актове за установяване на административни нарушения (АУАН). За неустановените в момента на проверката нарушители ще бъдат изискани справки за собствениците на автомобилите и ще бъдат предприети последващи действия съгласно екологичното законодателство.
От служителите на РУ Шабла към МВР – Добрич са съставени предупредителни протоколи на нерегламентирано паркираните каравани, според които нарушителите разполагат с 24 часа да премахнат превозното средство. Служителите на РУ Шабла получиха съдействие от командирован в България представител на румънската полиция.
Институциите ще продължат да извършват регулярни проверки за спазване на забраните, въведени със заповедите за обявяване на защитените зони, и по-конкретно за увреждане и унищожаване на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица и в дюни извън активната плажна площ.
11.07.2024 г.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ се самосезира от публикации в медиите за замърсяване на водите с абразив, изхвърлян от кораб в района на VI кей на КРЗ „Одесос“ АД.
Експерти на Басейнова дирекция „Черноморски район“, РИОСВ-Варна и Регионалната лаборатория към Изпълнителна агенция по околна среда във Варна провериха сигнала.
По време на проверката е извършен оглед на място в района. Макар, че водите в обследваната акватория са видимо чисти, без оцветяване и опалесценция на повърхността е извършено пробонабиране от водите в района. След получаване на резултатите, същите ще бъдат оповестени на официалната страница на БДЧР.
28.06.2024 г.
По повод аварията със заустващия колектор на ПСОВ Албена, на 21.06.2024 г. са извършени извънредни пробонабирания - две от р. Батова (преди и след установената втора авария) и едно от крайбрежните морски води срещу мястото на вливането на реката.
Измереният на място в реката разтворен кислород и в двата пункта е леко понижен. Резултатите за р. Батова по останалите показатели, изследвани от Регионалната лаборатория-Варна към ИАОС, съответстват на нормите за добро/отлично състояние.
Измереният на място в морските води разтворен кислород е леко понижен. Останалите данни за морските води показват умерено състояние.
С цел проследяване на състоянието на водите в района, на 22.06.2024 г. е извършено повторно пробовземане от крайбрежните морски води от две места - в близост до бар „Казабланка“ и южно от него, в района на с. Кранево. Измереният на място разтворен кислород и в двата пункта е леко понижен. Резултатите от изследване на останалите показатели потвърждават констатираното на 21.06. умерено състояние на морските води.
Очакват се данните за биологична потребност от кислород (БПК5).
Басейнова дирекция „Черноморски район“ ще продължи да проследява качеството на морските води в района, до отстраняване на аварията.
24.06.2024 г.
... За повече информациястраница 2 от 110