Басейнова дирекция Черноморски район

Актуални новини

Морска стратегия за опазване на околната среда в морските води на Република България 2022 - 2027 г.
План за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление 2022 - 2027 г.
Срокът за регистрация на водовземните съоръжения съгласно § 41 на ПЗР на ЗИД на ЗООС е удължен до 28 ноември 2025г. тук

План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 - 2027 г.          

Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 – 2027 и национална програма за изпълнението му, приет с Решение №944/29.12.2023 г. на Министерски съвет.

 


 

Няма замърсяване на морските води след разлива в Керченския проток

Няма замърсяване на морските води след петролния разлив в Керченския проток. Това показват резултатите на пробите, взети в края на декември от Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна и Регионална лаборатория – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда.

Във водата не е открито замърсяване, включително и с нефт и нефтопродукти. Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) продължава наблюдението на състоянието на морските води.

Показателите на изследването включват нефтопродукти, тежки метали и пестициди, както и разтворен кислород, PH, соленост, температура на водата. Пробонабирането беше направено в района на Дуранкулак – в близост до рибарското пристанище и къмпинг „Космос“, както и в района на Шабла и Калиакра. Според резултатите няма замърсяване по нито един от изследваните показатели.

13.01.2025 г.

Декларации по чл. 194б от Закона за водите

ВАЖНО

Няма промяна в единичния размер на таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване и в образците на декларациите по чл. 194б от Закона за водите.

Басейнова дирекция „Черноморски район“ информира титулярите на разрешителни, издадени по реда на Закона за водите, че срокът за подаване на декларации по чл. 194б е до 31 януари 2025 година. Титулярите на разрешителни сами определят и декларират дължимите такси за 2024 г. Образците на декларации са публикувани на официалната интернет страница на БДЧР, в раздел „Административни услуги - Такси“.
При декларирането на размера следва да се вземат предвид стойностите на таксите от 01.01. 2021 година, които са посочени в Тарифа за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване, в сила от 1.01.2017г. Титуляри с повече от едно разрешително, следва да подадат отделна декларация за всяко разрешително.

Напомняме, че с измененията в чл. 194б от Закона за водите, публикувани в
Държавен вестник бр. 98/27.11.2018 г., Басейновите дирекции нямат задължението да уведомяват писмено титулярите на разрешителни за размера на дължимата такса.

На официалната страница на БДЧР е публикуван Регистър с корекционни коефициенти за изчисляване на такси при заустване на отпадъчни води, с данни към 31.12.2024 г., необходим за определяне и деклариране на дължимата такса за заустване.

Заплащането на дължимата такса следва да се извърши до 15 февруари 2025 г., по банков път или чрез ПОС-терминално устройство. След тази дата се дължат законни лихви за забавяне.

Всички такси, глоби и други постъпления по чл. 194, ал. 1, т. 1-3 от Закона за водите се превеждат:

  • по банков път на сметка: IBAN: BG48 STSA 9300 3131 7388 01, BIC STSABGSF, „БАНКА ДСК“ ЕАД
  • чрез ПОС-терминално устройство в касата на БДЧР на адрес: гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ № 33

Срокът за подаване на доклади по чл. 48, ал. 1, т. 12 от ЗВ е 31 март 2025 г.

10.01.2025 г.

Извършено пробовземане на 20.12.2024 г. от морските води по повод разлива на нефтопродукти в Керченския проток

Днес министърът на околната среда и водите  инж. Петър Димитров, директорът на БД "Черноморски район" инж. Явор Димитров и експерти от Регионална лаборатория - Варна извършиха проверка и пробовземане от морските води от района на Дуранкулак, в близост до рибарското пристанище и къмпинг „Космос“, с цел проследяване на актуалното състояние след петролния разлив в Керченския проток.
Проби от морските води бяха взети и от района на Шабла и Калиакра. Те ще бъдат изследвани по показатели нефтопродукти, метали и пестициди. Резултатите ще бъдат оповестени своевременно.

20.12.2024 г.

Пробовземане от морските води по повод разлива на нефтопродукти в Керченския проток

Във връзка с авариралите в Керченския проток петролни танкери, на 20.12.2024 г. Министърът на околната среда и водите, БДЧР и РЛ-Варна ще извършат проверка и пробовземане от морските води от района на Дуранкулак, в близост до рибарското пристанище и къмпинг „Космос“.

Проби от морските води ще бъдат взети и от района на Шабла и Калиакра.

19.12.2024 г.

МОСВ следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток

  • Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води

Министерството на околната среда и водите следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток. Министърът на околната среда и водите е в контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. МОСВ е поискало информация също от Турция и Грузия.

В резултат на силна морска буря вчера в Керченския проток е настъпила катастрофа на два танкера, единият от които вече е потънал. Танкерите са руски и до момента руската страна не е съобщила какво количество петролни продукти е попаднало в морето, но може да се предполага на база на вместимостта на танкерите, че става дума за разлив на няколко хиляди тона петролни продукти.

Инцидентът е подобен на този от ноември 2007 г., когато в пролива потъват няколко танкера и се разливат незабавно след инцидента 1 300 тона нефт, а сумарно над 8 000 тона.

Части от петролното замърсяване, които попаднат във вътрешността на Черно море, вероятно ще останат в циркулационни вихри. Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие.

Басейнова дирекция „Черноморски район“ изпълнява регулярен мониторинг на морските води от началото на войната в Украйна и след инцидента в Нова Каховка до момента, включително за нефт и нефтопродукти, като при необходимост ще бъде извършено извънредно изследване.

Учени от НИМХ следят постъпващата информация (в това число сателитни изображения) и имат готовност за използване на компютърни числени модели за прогнозиране на разпространение на петролни разливи.

МОСВ ще информира обществеността във всеки следващ момент при постъпване на нова информация по случая.

16.12.2024 г.

Проверки по сигнали за замърсяване на река Теке дере в землището на с. Васил Друмево, обл. Шумен, и резултати от изследване на взетите проби

Проверки по сигнали за замърсяване на река Теке дере в землището на с. Васил Друмево, обл. Шумен, извърши Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР). В периода 16.10-27.11.2024 г. в БДЧР са постъпили няколко сигнала за замърсяване на района. Проверки бяха направени на 20, 27 и 28.11.2024 г.
На 20.11. при огледа на река Теке дере на около един километър след точката на заустване на смесен поток отпадъчни води, формирани от дейността на намиращите се в близост промишлени обекти, е установено интензивно жълто-кафяво оцветяване. Констатирано е, че водите на реката на около 50 m преди и след посоченото заустване са без цвят и мирис. Извършено е пробовземане от три точки – на около 50 m преди заустването, след заустването на около 50 m и на 1 km. Във всички проби са установени превишения на стандартите за качество на околната среда (СКОС) за алуминий, мед и цинк. В пробата, взета на 1 km от заустването, превишенията на СКОС за желязо, цинк, алуминий и мед са значителни.
На 27.11.2024 г. в БДЧР отново е постъпил сигнал за оцветяване в бяло на водите на р. Теке дере под картинг пистата, на бул. „Симеон Велики“, и за замърсяване на водите при мост на селскостопански път в землището на с. Васил Друмево, общ. Шумен. При извършената същия ден проверка е констатирано бяло оцветяване на водата, като по бреговете на реката се наблюдават отлагания. Непосредствено до водосток под главен път Шумен-Варна е установена PVC тръба, от която изтичат води с бял цвят с дебит около 1 l/s. Взети са проби от реката под картинг пистата на около 100 m след установеното заустване. Изследванията показват превишения на нормите по някои физико-химични показатели и сериозни превишения на СКОС за алуминий, мед и цинк.
На 28.11.2024 г. е извършена проверка в района на откритата PVC тръба. Констатирано е, че от нея изтичат води с бледолилав цвят, както и отлагания по бреговете на реката със същия цвят. Взети са проби от водите на реката преди вливането на водите от заустващата тръба и под картинг пистата на около 100 m след установеното заустване. И в двете проби са установени превишения по някои от изследваните физико-химични елементи за качество от 2 до 10 пъти. В пробата, взета след точката на заустване, са установени сериозни превишения на СКОС за алуминий и мед.
За констатациите от проверките и наличните до момента резултати от изследване БДЧР е уведомила РИОСВ - Шумен за предприемане на мерки по компетентност и е сезирала Районна прокуратура - Шумен за установеното замърсяване.

11.12.2024 г.

Проведе се заключителен семинар за популяризиране на проект „ПУРБ 2022-2027“

На 05 декември 2024 г., от 13:00 часа в заседателната зала на Басейнова дирекция „Черноморски район“, гр. Варна се проведе заключителен семинар за популяризиране дейностите по проект „ПУРБ 2022 – 2027“.
В събитието взеха участие 25 представители на различни институции и екологични организации. Представител на Министерството на околната среда и водите представи основните и специфични цели на проекта, срокове за изпълнение, източници на финансиране, дейности и очаквани резултати.
Втората презентация беше с фокус върху резултата от проекта: План за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление за третия планов период.
Посочена беше консултантската помощ на Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) за изпълнение на дейностите по проекта „ПУРБ 2022-2027“, в рамките на Споразумение за предоставяне на помощни услуги в подкрепа разработването на ПУРБ и ПУРН за България. Резултатите от тях, свързани с разработване/актуализиране на методики, събиране на данни, извършване на полеви изследвания, включително изпълнение на мониторингови дейности, бяха от ключово значение за преодоляване на идинтифицираните пропуски във вторите Планове за управление на речните басейни и за подобряване на достоверността при оценките.
В края на 2023 г., в рамките на Споразумението с Международната банка за възстановяване и развитие не бяха предадени завършени цялостни проекти на Планове за управление на речните басейни и се наложи тяхното финализиране от екипите на Басейновите дирекции, с наличните данни. От началото на 2024 г. дейностите по проекта продължават като изпълнение от бенефициента и партньорите до постигане на предвидените цели. Чрез интензивна работа на екипите от четирите Басейнови дирекции, в координация с Министерството на околната среда и водите, в ускорени темпове и в изключително кратки срокове бяха довършени плановите документи.
От началото на 2024 г. дейностите по проекта продължиха като изпълнение от бенефициента и партньорите до постигане на предвидените цели. Проектите на четирите Плана за управление на речните басейни бяха публикувани за консултации на 30.03.2024 г., за срок от шест месеца. В този период бяха проведени 5 национални срещи и 17 срещи в районите за басейново управление.
Паралелно с разработването на Плановете за управление на речните басейни на всеки район за басейново управление е извършена и процедура по Екологична оценка по Закона за опазване на околната среда и оценка за съвместимост с предмета и целите на защитените зони по Натура 2000 по Закона за биологичното разнообразие. След приключване периода на консултациите е проведено обществено обсъждане на Доклада за екологична оценка, Доклада за оценка на степента на въздействие върху защитени зони и проекта на ПУРБ в Черноморски район 2022-2027 г., след което докладите и проектът на ПУРБ са финализирани и са внесени в Министерството на околната среда и водите с искане за издаване на становище по Екологична оценка.
Предстои процедура по междуведомствено съгласуване за приемането на План за управление на речните басейни от Министерски съвет до края на календарната година, с което целта на проекта ще бъде постигната.


Изпълнението на Проект BG16M1OP002-1.017-0001-C01 „ПУРБ 2022-2027“ е осъществено с финансиране по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.” чрез Кохезионния фонд на Европейския съюз и национално съфинансиране. Бенефициент по проекта е дирекция „Управление на водите” в Министерство на околната среда и водите с партньори четирите Басейнови дирекции. Основна цел на проекта е актуализиране на Плановете за управление на речните басейни за периода 2022-2027 г. за четирите района на басейново управление по Споразумение с Международната банка за възстановяване и развитие.

  

6.12.2024

 

Днес 25.11.2024 г. се проведе обществено обсъждане на Доклад по екологична оценка на проекта на План за управление на речните басейни за Черноморски район 2022-2027, включително Нетехническо резюме, Доклад за съвместимост, и приложенията към тях, както и на проекта на ПУРБ. Повече информация може да намерите тук.

44 проекта на ученици от цялата страна са класирани от втора фаза в XVI-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“

44 проекта на ученици от цялата страна са класирани от втора фаза в XVI-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
15 ноември 2024 | 14:35
44 проекта на ученици от I до XII клас от цялата страна са класирани от втора фаза в XVI-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“. Конкурсът се организира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г., по инициатива на Министерство на здравеопазването, в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция за закрила на детето, Офиса на Световната здравна организация за България, Българския младежки Червен кръст и Националния център по обществено здраве и анализи.

В проектите са реализирани интерактивни дейности за ограничаване на рисковите за здравето фактори, които включват: спортни прояви - състезания и турнири; туристически и еко походи; ролеви игри; дебати и дискусии; сътрудничество и работа в екип; разработени са сайтове и електронни книги за здравословен начин на живот и хранене; почистване на замърсени райони в различни населени места в страната и др.  

Съгласно регламента класираните проекти са 44, като в категорията I до IV клас - 13 проекта; от V до VII клас - 11 проекта и от VIII до XII клас - 20 проекта.

Всяко от горепосочените ведомства класира във всяка възрастова група по три призови места (за 1-во, 2-ро и 3-то). Министерство на здравеопазването и Българския младежки Червен кръст връчват и по една специална награда.

Министерството на здравеопазването изразява благодарност към всички ученици, учители, ръководители на училища и граждани, участвали в проектите в XVI-то издание на Национален ученически конкурс „Посланици на здравето“!

Класираните проекти са приложени в таблици по възрастови групи по-долу.
 
Класирани в първа възрастова група I-IV клас

публикуван на 15.11.2024

Класирани във втора възрастова група V-VII клас

публикуван на 15.11.2024

Класирани в трета възрастова група VIII-XII клас


публикуван на 15.11.2024

18.11.2024 г.

Готови са резултатите от пробите, взети на 1 и 2 ноември от засегнатия район от Варненско езеро

След аварията на тръбопровод, транспортиращ отпадъчните води от КПС Аспарухово към ПСОВ Варна, от 1 ноември до сега БДЧР провежда мониторинг на засегнатия район от Варненско езеро всекидневно. Към момента са налични резултати от изследването на пробите, взети на 1 и 2 ноември.

На 1 ноември са установени превишения на нормите за показатели нитритен азот (почти 2 пъти над нормата),общ фосфор (1,3 пъти над нормата) и БПК (1,7 пъти).

На 2 ноември превишения са констатирани за амониев азот (4,2 пъти над нормата), нитритен азот (2,3 пъти над нормата), ортофосфати като фосфор и общ фосфор, съответно 2 и 2,9 пъти над нормата, и БПК – 1,25 пъти над нормата.

Не са установени превишения на нормите по показатели нитратен азот и общ азот.

Констатираните превишения показват скорошно замърсяване с непречистени битово-фекални отпадъчни води.

07.11.2024 г.

страница 1 от 110

    1 2 3 4 5 6 7 8 9    По-стари >>>