Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 – 2027 и национална програма за изпълнението му, приет с Решение №944/29.12.2023 г. на Министерски съвет.
На 20 април, служители на Басейнова дирекция и доброволци почистиха плажната ивица на централен плаж във Варна.
Мероприятието бе проведено в изпълнение на дейност 2 „Обучение и информиране на обществеността” по проект „Познания и информация по отношение на регионални дейности за опазване на околната среда на Черно море“( SCIRENA-Black Sea) и по повод Деня на Земята.
Темата на екокампанията тази година „Планета срещу пластмаси“ съответства на целите на проект SCIRENA-Black Sea, а именно - повишаване на обществената осведоменост относно въздействието на морските отпадъци върху морската среда.
За поредна година, по-голямата част от събраните по плажната ивица отпадъци бяха с пластмасов произход.
23.04.2024 г.
Един чудесен неделен ден с кауза. Министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров, директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район" инж. Явор Димитров, експерти от Дирекцията, деца, родители и доброволци от Организацията на българските скаути се присъединиха към инициативата, с която отбелязват Световния ден на Земята. Всички заедно почистиха част от брега на язовир “Георги Трайков” до село Аспарухово. Нека изградим един по‐добър свят, в който децата израстват като активни и щастливи млади хора, ангажирани с проблемите на природата и обществото и заедно за "Планета срещу пластмаса".
21.04.2024 г.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ заедно със скаутските клубове „Владислав Варненчик“ – Варна, „Креслив орел” - Шумен и „Ястребите” – Шабла/Дуранкулак ще почистят част от брега на язовир „Георги Трайков“ до село Аспарухово.
Заповядайте и Вие с Вашите семейства, заедно със скаутите да помогнем на природата и да дадем добър пример на децата ни, защото всичко зависи от нас.
Датата е 21.04.2024 г. (неделя) от 10.30 ч. Сборен пункт - село Аспарухово, в края на улица „Васил Левски“.
19.04.2024 г.
Започва XVI-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“. Конкурсът се провежда по инициатива на Министерство на здравеопазването в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора. Целта му е превенцията на поведенческите и рисковите за здравето фактори, свързани с нездравословното хранене, ниската физическа активност, употребата на алкохол и тютюнопушенето.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е партньор за провеждането на конкурса заедно с Министерството на здравеопазването (МЗ), Министерството на образованието и науката (МОН), Министерството на младежта и спорта (ММС), Министерството на културата (МК), Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), Регионалния офис на Световната здравна организация в България (РОСЗОБ) и Българския младежки Червен кръст (БМЧК).
Тазгодишното издание на конкурса започва през април и ще продължи до декември 2024 г., като се провежда в три възрастови категории: 1 - 4 клас, 5 - 7 клас и 8 - 12 клас. Право на участие имат паралелки или випуски от ученици от 1-и до 12-и клас от цялата страна. В проектите могат да участват учители на една или повече паралелки, независимо дали са от един и същи випуск.
Конкурсът ще протече в две фази:
Първа фаза: от 5 април до 15 май 2024 г. участниците изпращат в Министерство на здравеопазването проекти в областта на превенцията на хроничните незаразни болести.
Втора фаза: от 20 май до 30 октомври 2024 г. участниците изпълняват и отчитат дейности, разписани в проектите.
Експертна комисия, съставена от представители на Министерството на здравеопазването и на институциите и организациите – партньори в инициативата, ще извърши класирането на участниците до 5 ноември 2024 г. Резултатите ще бъдат публикувани на интернет страниците на Министерство на здравеопазването и на партньорите след 15 ноември 2024 г. Официалното награждаване на победителите ще се проведе през декември 2024 г.
Съгласно функционалните си компетентности и приоритети, всяка институция (МЗ, МОН, ММС, МОСВ, НЦОЗА, ДАЗД, РОСЗОБ и БМЧК) номинира и осигурява предметни награди за 12-те най-добри проекта: 9 проекта, класирани за първо, второ и трето място (по 3 във всяка възрастова категория 1 - 4 клас, 5 - 7 клас и 8 - 12 клас) и 3 проекта, класирани за поощрителни награди – по една награда за всяка възрастова категория. Министерство на културата предоставя предметни награди за три проекта, класирани на първо място в трите възрастови категории.
Министерството на здравеопазването, Регионалният офис на СЗО в България и Българският младежки Червен кръст осигуряват по една предметна награда в категория „Специални постижения в областта на опазването на общественото здраве“.
Пълна информация за регламента на конкурса – условия за кандидатстване, изисквания към съдържанието на проектите, критерии за оценка, етапи на оценяване и награди за победителите, може да намерите в прикачените файлове.
Както всяка година, така и през 2024 г. регионалните здравни инспекции, регионалните управления на образованието и регионалните инспекции по околната среда и водите са в готовност да окажат съдействие на участниците.
Регламент на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
Формуляр за кандидатстване „I фаза“
Формуляр за отчитане „II фаза“
05.04.2024 г.
Днес експерти от Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Регионалната инспекция по околната среда и водите-Варна бяха гости на мероприятие с деца от II -ра група в ЦДГ „Звездичка“, гр. Варна. Малчуганите се запознаха с обитателите във влажните зони, включително и с видове в териториалния обхват на РИОСВ – Варна, обитаващи Дуранкулашко и Шабленско езеро. След беседата децата се забавляваха с тематични гатанки, песни и танци. В края на мероприятието малките природолюбители получиха награди, а детската градина беше наградена с грамота за участието си в инициативата.
Световният ден на влажните зони се отбелязва всяка година на 2 февруари. На тази дата през 1971 г. в иранския град Рамсар, разположен на брега на Каспийско море е приета международната Конвенция за влажните зони, известна като Рамсарска конвенция.
С темата всяка година се акцентира на разнообразните ползи на влажните зони за човечеството и природата. Темата за 2024 година е „Влажните зони и благосъстоянието на човека“.
02.02.2024 г.
Важно! Напомняме, че с изменения в чл.194б от Закона за водите, публикувани в Държавен вестник бр. 98/27.11.2018 г., басейновите дирекции нямат задължението да уведомяват писмено титулярите на разрешителни за размера на дължимата такса. При декларирането на размера следва да се имат предвид единичните стойности на таксите за 2021 година, които са посочени в ТАРИФА за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване в сила от 1 януари 2017 г. Образците на декларации са публикувани тук
Заплащането на дължимата такса следва да се извърши до 15 февруари 2024 г. по банков път или чрез ПОС терминално устройство, с което БДЧР разполага, като след тази дата се дължат законни лихви за забавяне. ВСИЧКИ ТАКСИ, ГЛОБИ И ДРУГИ ПОСТЪПЛЕНИЯ ПО ЧЛ.194, АЛ. 1, Т. 1-3 ОТ ЗАКОНА ЗА ВОДИТЕ СЕ ПРЕВЕЖДАТ:
Допълнително напомняме, че срокът за подаване на доклади по чл. 48, ал. 1, т. 12 от ЗВ е 31 март 2024 г.
02.01.2024 г.
41 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна са класирани от втора фаза в XV-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“. Конкурсът се организира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. по инициатива на Министерството на здравеопазването.
Освен Министерството на околната среда и водите, партньори на конкурса са и Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалният офис на Световната здравна организация в България, Българският младежки Червен кръст и Националният център по обществено здраве и анализи.
В проектите са реализирани интерактивни дейности за ограничаване на рисковите за здравето фактори, които включват: спортни прояви – състезания и турнири; туристически и еко походи; ролеви игри; дебати и дискусии; сътрудничество и работа в екип; разработени са сайтове и електронни книги за здравословен начин на живот и хранене; почистване на замърсени райони в различни населени места в страната и др.
Според регламента от тези 41 проекта 8 са класирани в категорията от 1-ви до 4-ти клас; от 5-ти до 7-ми клас – 16 проекта, и от 8-ми до 12-ти клас – 17 проекта. Класираните проекти са приложени в таблици по възрастови групи.
Всеки от партньорите класира във всяка възрастова група по три призови места – за 1-во, 2-ро и 3-то.
Министерството на здравеопазването и Българският младежки Червен кръст връчват и по една специална награда. Класираните участници ще получат грамоти и предметни награди, които ще бъдат изпратени до директорите на техните училища.
Класирани проекти - първа възрастова група
Класирани проекти - втора възрастова група
Класирани проекти - трета възрастова група
17.11.2023 г.
Да научат децата повече за природата и нейното опазване - това е целта на Зелената олимпиада. Децата и младежите се състезават онлайн със знанията си, а за победителите има атрактивни награди. Инициативата се организира от 2011 г. от „Академика БГ“ и ежегодно се подкрепя от Министерството на околната среда и водите.
За тазгодишното издание е подготвена богата гама от въпроси, свързани с растения, животни, изчезващи видове и български природни и национални паркове. След регистрация в онлайн платформата, виж тук, всеки участник получава въпроси от затворен тип, като последният е отворен - необходимо е да се напише кратко есе. По него ще се определят крайните победители. Наградите са три таблета - по един за победителя от начален, среден и горен курс.
Платформата е активна за регистрация и решаване на тест от днес, 10 ноември 2023 до 10 декември 2023 г. Победителите ще бъдат обявени на 14 декември 2023 г. на сайта на олимпиадата.
„Зелена олимпиада“ под патронажа на министъра на околната среда и водите се утвърди като най-масовата онлайн образователна инициатива, която стимулира децата и младежите да затвърждават знанията си за природата и нейното опазване и допринася за формирането на екологична култура, а състезателният й характер ги стимулира да търсят информация за това. Онлайн форматът дава възможност за участие на деца и младежи от всички населени места в страната.
15.11.2023 г.
БДЧР отбеляза 27-та годишнина на Международния ден на Черно море с разнообразни инициативи. За поредна година бяха осигурени награди за победителите в националния конкурс „Морето не е за една ваканция“, град Бургас. Наградени бяха победителите в раздел „Фотография“ в две възрастови групи - 5-7 клас и 8-12 клас. Заслужените награди на всички победители в трите категории бяха връчени чрез ОДК - Бургас. Наградените творби могат да се видят тук.
На 26.10.2023 г. експерти от БДЧР взеха участие в ученическия STEAM семинар в рамките на Образователен форум в град Шабла и наградиха всички участници.
В рамките на Деня на отворените врати на 31.10.2023 г. БДЧР беше посетена от студенти от Технически университет, град Варна. Бъдещите инженери и еколози се запознаха с дейността и организацията на работа на БДЧР, проведоха дискусия с експерти. Обсъдени бяха спецификата и уникалността на Черно море, неговото опазване като една от най-уязвимите морски екосистеми в света, необходимостта от насочване на общественото внимание към съхранение на морските ресурси от интензивните човешки дейности.
Бяха проведени редица образователни срещи с деца от град Варна - ДГ 30 „Синчец“ III б група „Теменужка“, ДГ 19 „Славейче“ IV б група “Славейче“, ЧДГ „Мечтатели“, като и ДГ „Щурче“ с. Приселци и ДГ „Морско конче“ с. Близнаци. Всички участваха активно в състезанието „Аз обичам морето“ и бяха поздравени с грамоти от БДЧР.
08.11.2023 г.
страница 4 от 110